2009. augusztus 1., szombat

Tada-Manga

Nem olyan rég tagja lettem egy mangafordító csapatnak, mint fordító. Ahogy a cím is jelzi, a Tada-Mangáról van szó. Erről a csapatról fogok most pár gondolatot megosztani mindenkivel.

A Tada-Manga csapata első ránézésre nem tűnik profi csapatnak. Az eddig publikált mangák száma kicsi, és a csapat "rajongótábora" sem akkora, hogy veszélyeztesse a közbiztonságot rögtönzött tüntetéssel, ha esetleg gonoszkodnának velü(n)k. Ugyanakkor a látszat, mint tudjuk, gyakran csal - vagy ahogy a bölcs pávián mondja az Oroszlánkirály 3-ban: "Nézz a látvány mögé!". Nos, ha a látvány mögé nézünk, sok olyat tapasztalhatunk, ami kellemes csalódást okozhat az első benyomás után.

Vizsgáljuk is meg a csapatot (magamat nagy szerényen kihagyva, hisz még csak most kezdtem). Az ember azt hinné első hallásra, hogy a mangafordításhoz nem kell más, csak 1-2 jó angolos, akik összeállnak, lefordítják és hurrá, elkészült életük legnagyobb műve. Aztán még 20x. Valójában azonban a mangafordításhoz ennél sokkal több kell. Első lépésként természetesen a fordítók lefordítják a választott mangafejezetet. Ha elkészültek, a fejezetet továbbküldik az angol nyelvi lektoroknak, akik ellenőrzik a fordításokat, megnézik, hogy minden kifejezés a helyén van-e. Utánuk következnek a beírók, akik - sose találjátok ki - beírják a lefordított szöveget az üres mangába - természetesen igényesen megformázva azt. Ők végül elküldik a fejezetet a magyar nyelvi lektoroknak, akik ellenőrzik a fordítások nyelvhelyességét, magyarságát, illetve kijavítják az esetleges elírásokat. Ennyit a szerkezeti felépítésről, ami nagyjából minden fordító csapatnál így néz ki, vagy legalábbis hasonló.

Hogy ennek ellenére miért gondolom, hogy a Tada-Manga csapata különleges? Mert itt a csapattagok nem csupán "munkatársak", hanem barátok is egyben. Mert annak ellenére, hogy gyakran eltérőek a vélemények, még sincsenek veszekedések. Mert ha valaki valami miatt nem tudja időben elkészíteni a munkáját, nem megrovást kap, hanem segítséget. Mert a csapattagok szeretik, amit csinálnak, és épp ezért szívvel-lélekkel csinálják. És mert bár nem olyan hatalmas az olvasótábor, mint egyik-másik nagyobb csapatnál, mégis mindenki törekszik arra, hogy ennek a néhány hűséges olvasónak a legjobb minőségű fordításokat biztosítsa - még ha ez azt is jelenti egyben, hogy többet kell várni egy-egy fejezetre a megszokottnál.

Zárszóként csak annyit: őszintén örülök, hogy ennek a csapatnak már én is tagja lehetek, és remélem nem fogok csalódást okozni a fordításaimmal se nekik, se az olvasóinknak. Ha ezek után bárki kedvet kapott, hogy benézzen hozzánk, látogasson el a http://www.tada-manga.hu oldalra, esetleg mondja el a véleményét a fórumunkon.

2009. május 19., kedd

SakuraCon 2009

Ahogy ígértem, íme a beszámolóm életem első animeconjáról. Nem fogok minden apró dolgot leírni, csak nagyjából a tapasztalataimat, véleményemet. Nagyon nehéz összeszedni most a gondolataimat, úgyhogy lehet kissé szétszórt lesz, de azért fogadjátok szeretettel!

Mivel első conom volt, úgy indultam neki, hogy remélem megéri ez az egész a pénzt, amit áldoztam rá. A hosszú sorban állás így visszagondolva nem is volt olyan vészes. Végig akadt néznivalóm, rengeteg cosplayes rohangált fel-alá a PeCsa körül meg időnként kaptunk egy kis szórólapot is. A szombati nap első tanulságai a számomra a következők voltak:
  • Akár jegyelővételesek vagyunk, akár nem, nem elég odamenni fél órával pénztárnyitás előtt, különben mire beérünk a nagyterembe, nem lesz helyünk.
  • Nem szabad végignézni az AMV vetítéseket, mert annyira sok egyszerre, hogy utána nem lesz kedvünk megnézni a lényeget - az AMV versenyt.
  • Jól be kell reggelizni mielőtt elindulunk, különben méregdrágán kell cseppet sem laktató szendvicset vennünk.
A cosplay craftmanship része nagyon tetszett, voltak nagyon ötletes és gyönyörűen kivitelezett ruhák, amik szerencsére elnyomó többséget alkottak a "megveszem a boltból és magamra kapom" jelmezek mellett. Ez utóbbiakat nem is értettem igazán, mert egyéni performance-ban még teljesen jók lennének, ha mellé kitalálnának valami jó kis történetet, de hogy kerülnek be abba a versenybe, ahol a ruha saját kezű megalkotását díjazzák? O.o

A szombati nap fénypontja számomra a Fanfiction beszélgetés volt. Eredetileg eszembe sem jutott volna oda betérni, de mivel egy barátom zsűrizett, gondoltam megtisztelem az írókört jelenlétemmel. Nagyon kellemesen csalódtam, mert a beszélgetés nem hogy nem volt unalmas, de végig nagyon jól szórakoztam!

Szombaton ezen kívül nem is nagyon történt semmi, mert a vetítések nem nagyon érdekeltek, este meg már nem voltak előadások, úgyhogy hazamentünk.

Vasárnap a cosplay performance része kapta a főszerepet. Az egyéniben volt néhány jó előadás, amiket lehetett értékelni, volt 1-2 olyan, ami kifejezetten tetszett, de voltak olyanok is, amiknél nem tudtam már hol kaparjam a falat, annyira rosszak voltak. Elnézést mindenkitől, aki magára veszi a dolgot, de ha szabad javasolnom, legközelebb mielőtt bárki felmegy a színpadra, tegye meg a következőket:
  1. Tanulja meg a szöveget, amit el akar mondani. Ne legyenek másfél perces szünetek két mondat között, mert az illető elfelejtette, hol is tart!
  2. Kérje ki mások véleményét, hogy amit elő szeretne adni, az valóban HUMOROS-e!
  3. Ha úgy érzi, nem tudott felkészülni az előadásra rendesen, inkább mondja le a fellépést és halassza a következő conra. Senkinek nem tesz jót vele, ha felkészületlenül versenyez...
A következőket viszont kiemelném (fellépési sorrendben), akiknek tetszett az előadása:
  • L, aki fejét rázva ugrált és táncikált valami metálra, ha jól rémlik - egész vicces látvány volt és dícséretes, hogy nem fáradt le a végére
  • Wonderweiss - könnyeztem a nevetéstől
  • Hikari, aki windows hibaüzenetre rappelt - jó volt, ötletes és vicces
  • Akatsukis, aki az életéről beszélt - a szöveg kellőképp humoros volt
Térjünk is át a csoportos performance-ra. Javasolni az egyénihez hasonlókat tudom csak, bár itt azért nem igazán volt olyan, aki elfelejtette a szövegét. Nem tudom, korábban milyen volt ebben a kategóriában a felhozatal, de számomra a mostani igen alacsony színvonalú volt. A 25 fellépő csoportból összesen 3, azaz HÁROM tetszett. A legtöbb vagy erőltetett volt, vagy a humor legapróbb szikrája is hiányzott belőle. Persze nyilván lehet olyan előadást is bemutatni, amit eleve nem szántak humorosnak - pl.: Kaleido Star csapat - de egyrészt annak nem sok sikere van, mert az emberek nem ezt várják, másrészt akkor azt úgy kell előadni, hogy minimum lenyűgöző legyen, más különben sok értelme nincsen. A színvonal mellett még azzal volt gond, hogy egyrészt a nagyterem túl kicsi volt ehhez, az emberek fele már be sem fért, vagy csak úgy, hogy közben megfulladt, másrészt szerintem a csoportos felénél szünetet kellett volna tartani, mert túl sok volt egyszerre - főleg ekkora melegben.

Viszont, ha már az egyéninél megtettem, itt is kiemelem azt a hármat, ami tetszett:
  • BaTár: Világvége Party - nagyon jó ötletek, kiváló zenevágás, poénos fordulatok
  • Magyar Anime Shake - szintén a fentihez hasonlóan jó ötletek, külön plussz a rímelésért
  • ÁTLAGOS Team - egész ötletes, a humorfaktor nem veri ugyan az előző kettőét, de azért tetszett
Ennyit a cosplayről. Vasárnap nem nagyon volt más programunk, az előadások többsége nem nagyon érdekelt, viszont a Mangakisszában megkóstoltunk 1-1 teát, ami nagyon finom volt, úgyhogy legközelebb már enni is megpróbálkozunk ott (persze csak ha addigra sikerül megtanulnom pálcikával enni XD).

Tombolát is vettünk, bár nem nyertünk semmit, de a tombolahúzás felelősét végighallgatni 1-1 szám kihúzásánál igazi élmény volt. :D Ugyan nem tudom, hogy hívják, de ő lett a kedvenc konferálóm. :D

Összességében nagyon jól éreztem magam ezen a rendezvényen, azt hiszem ezt a páromról is ugyanígy elmondhatom, és ha sikerül rá eleget gyűjteni, mindenképp meglátogatjuk a nyári 3 naposat is. Arra már "komoly" tervekkel is készülünk verseny-ügyileg, de ez egyelőre maradjon titok. :)

2009. május 5., kedd

Báh...

Nos, elnézést kérek minden olvasótól, de valahogyaz utóbbi időben sehogy sem jutott időm írni. Akartam már a Húsvétról, akartam az anyák napjáról is, de egyik se jött össze időben...Azért majd igyekszem, de azt hiszem 2 hét múlvánál hamarabb nem igazán lesz rá időm. :( A jövő hét végi animeconról viszont egész biztosan fogok majd értekezni. Addigis szép napokat mindenkinek!